Градина » Дрян

 Дрян

Дрянът (Cornus mas L) е добре познато диворастящо растение, но като културно дърво се отглежда само от любителите овощари. Той се среща в планинските пояси и в полите на всички планини в страната.
Дрянът е храстовидно, рядко дървовидно растение от семейство Дрянови. Храстите са силно разклонени с жълтеникаво-сива окраска на кората при старите и зелена до червеникаво кафява при младите леторасти. Листата са прости, елипсовидни, целокрайни, заострени към върха, прикрепени на къси дръжки. В пазвите на листата се намират сравнително едри, издадени навън сферични пъпки. Цъфти в края на зимата, началото на пролетта. Цветовете са дребни, жълти, събрани в прости сенници, срещуположни по възлите на младите разклонения. Плодовете на дряна са дребни, костилкови, с тънка червена месеста част с елипсовидна форма, прикрепени по няколко чрез къси дръжки по младите разклонения.
Дрянът не е взискателен към почвите, но предпочита топлите, добре огрявани места. Издържа понижения на температурата до минус 28С. Ограничаващ фактор за развитието му са повратните мразове, защото цъфти много рано. Той е светлолюбив, сухо- и студоустойчив овощен вид.
Културният дрян изисква леки, свежи, добре дренирани и богати на хранителни вещества почви. Кореновата му система се разполага на дълбочина 30-40 см в почвата. Така тя може да използва и малкото останала влага. Растението има естествено слаб до умерен растеж. Височината му достига 7-8 метра.Живее до 100 години. Изисква ограничена резитба.
Не понася затревяване. Медоносно растение е. Плододаването на дряна започва на 3-тата-4-тата година след засаждането на постоянно място, а пълното плододаване е значително по-късно. Плододава почти всяка година. Плодовете узряват не едновременно. Беритбата им е през август-септември.

Размножава се чрез семена и издънки

Оберете леко почервенели плодове, преди да са се вкостенили напълно. Накиснете ги във вода за няколко дни. Отделете костилките. Една част от семената се смесват с 3-4 части речен пясък. Поставете ги в по-влажната част на мазето при температура 3-4С. Напролет изберете място в градината си с леко песъклива почва и наторете с 3-4 кг оборски тор на кв.м, разкопайте с права лопата и подравнете. През март-април семената вече са покълнали. Засейте ги на дълбочина 5 см на разстояние 3-4 см.
Можете да размножавате дряна и чрез издънки. В основата на храста израстват леторасли. След като развият достатъчно корени, те се отделят от майчиното растение. Може да направите и отвод. За тази цел клонка на храстовидно дърво се накланя и се прикрепва към предварително изкопана ямка с помощта на чатал. След това се запълва с почва, пясък и оборски тор. Почвата трябва да е постоянно влажна. На втората година отводът е готов за пренасяне на постоянно място.
Дрянът се засажда на разстояние 4х4 или 5х3 метра.

Автор: Лили ПЕТРОВА

Представяме Ви:

Окосете ягодите, за да родят повече догодина

След като оберете ягодите, има какво да правите в тях. Първо трябва да окосите листата и да премахнете ластуните, да подхраните, полеете и окопаете лехите. Докъм средата на юли е желателно да окосит...

Пикирайте доматите

Пикирането на доматения разсад се прави, за да се увеличат хранителната площ и обемът на въздуха, необходими за по-нататъшния растеж и развитие на растенията. Те се пикират при наличие на първа двойка...

Лавандула за стайно отглеждане

Лавандулата е голям род, който включва 28 вида многогодишни вечно зелени растения. За отглеждане в саксии се препоръчва т. нар. френска или испанска лавандула (L. stoechas), която произхожда от Средиз...

Изчистете старите бъчви

Правилно съхраняваните бъчви, използвани миналата година за направа на вино, сега могат да влезат веднага в употреба след закисване и опушване със сяра. Допуснали ли сте да се появи плесен, подготовка...

Начало