Папратите се завръщат. Били са изключително популярни през 19 век – в остъклени градини и в специални стъклени витрини са се създавали големи колекции. Много малко разновидности са се отглеждали като обикновени стайни растения, защото изгорелите газове и пушекът са изключително токсични за почти всички папрати. С навлизането на парното отопление нещата започнали да се променят, но и радиаторите създават проблеми. Малко папрати понасят горещия и сух въздух, така че влажността трябва да бъде увеличена изкуствено.
Повечето папрати не са трудни за отглеждане в съвременните домове, но няма да понесат да ги пренебрегвате. Почвата никога не трябва да изсъхва, а въздухът трябва да е непрекъснато влажен.
Видове
Има смайващо разнообразие от видове и разновидности. Почти 2000 от тях са подходящи за стайни растения, но се предлагат много малко. Класическата форма на папрат представлява розетка, образувана от дълбоко нарязани, дъговидно извити листа, но има и папрати, чиито листа са мечовидни, елипсовидни или дребни овални. Много папрати са идеални за висящи кошници, а някои като нефролеписа или асплениум нидус са достатъчно големи и ефектни, за да се използват като единични растения. Нежните папрати, като адиантума, е най-добре да се засадят в терариум. Когато групирате папратите с други растения, внимавайте да не се пречупят листата им – те са крехки и им трябва пространство, за да се развиват. Веднага махайте мъртвите или повредените листа, за да могат да пораснат нови.
Тайни на успеха
Температура: Умерено топло, нощите да са хладни, но не студени; най-добре е температурата да е между 15-21°С , минималната за повечето видове е около 10°С; температури над 23°С са неблагоприятни.
Светлина: Въпреки разпространеното мнение папратите не обичат сянката в стайни условия, тъй като повечето разновидности са се развили в шарената сянка на тропичните гори; най-хубаво е светлината да е добра, но непряка – идеалното място е прозорецът с източно или северно изложение.
Вода: Почвата трябва да е непрекъснато влажна; това не означава мокра, тъй като мокротата ще доведе до гниене; през зимата поливайте по-малко.
Влажност на въздуха: Влажният въздух е необходим за почти всички папрати; редовно пулверизирайте листата.
Пресаждане: През пролетта, когато корените изпълнят саксията; повечето млади екземпляри ще имат нужда от пресаждане всяка година; не забравяйте върха на нарастване на стъблото.
Размножаване: Най-простият начин е да разделите растението на две или три части в началото на пролетта, ако има коренище; някои папрати създават нови растения на края на стъблени повлекла (нефролепис) или на листата (асплениум булбиферум); възможно е, но е лесно да отгледате растенията от спори, които ще вземете от долната страна на възрастните листа.
Лозе може да се сади през есента или през пролетта. Препоръчва се обаче пролетното засаждане през втората половина на март и началото на април. Есента е подходящото време да се подготви и да се обрабо...
Биологичната същност на някои зеленчукови растения дава възможност да се засяват пред прага на зимата. Такива например са салатите, магданоза, копъра, морковите, грахът, баклата. Първата половина на д...
Антракнозата (Colletotrichum fragariae) е икономически опасна гъбна болест по ягодата. Тя включва повреди по плодовете, пъпките, цветовете, листните дръжки, ластуните, кореновата шийка и листата. Повр...
Ако не закалите предварително разсада, после има голяма опасност растенията да загинат. Когато купувате готов разсад от пазара питайте продавача къде и как го е произвел. Не слушайте уверенията му, че...