Градина » Отглеждане на цитруси в контейнери

 Отглеждане на цитруси в контейнери

Цитрусовите дървета в саксия обикновено не стават по-високи то от 1.20 м - 1.50 м, въпреки че повечето не порастват повече от 60 см. Кумкват образува изправено стъбло, докато на портокалите, лимоните и грейпфрутите са склонни към образуване на разклонена корона, достигаща до 90 см ширина с плътни ласкави листа. Когато купувате растенията, обикновено те са поставени в малки саксии. Добре е да помислите за прехвърлянето на растението в по-голям съд. Това ще стимулира неговия растеж.
Цитрусови дървета изискват много слънчева светлина. През топлите месеци дърветата могат да бъдат преместени на открито в южната страна на дома ви. Така те ще се заредят със слънчева светлина след месеците, прекарани в стаята и ще ускорят своето израстване. През студените месеци дърветат трябва да бъдат преместени вътре и поставени по възможност до прозорец с южно изложение. Начин за по-добро приспособяване на дърветата към живота в стаята е да бъдат засенчвани за известно време през деня в есенните месеци. Имайте предвид, че внезапната промяна на местоположението на цитрусовото дърво от открито в закрито помещение може да причини частично опадане на листата. Температурата, която поддържаме в помещенията през зимата, е подходяща за отглеждането на тези дървета. В началото на пролетта е добре да закалите дървото и да му осигурите отново плавен преход към живота на открито чрез излагане на слънчева светлина през деня и прибирането му в помещението през все още студените пролетни нощи.
Всички цитрусови дървета са чувствителни към измръзване. Ако случайно забравите лимоненото дърво на снега - не се отчайвайте. Цялата горна част на дървото ще измръзне, но корените ще са още живи. Чрез внимателна подстрижка дървото може отново да се възроди за живот през пролетта.
Обикновено цитрусовите дървета не се нуждаят от подрязване, освен ако не искате да ги оформите по специален начин. Добре е да се изрежат изсъхналите и измръзналите клони, ако има такива. Естествената корона на цитрусите е компактна и доста кичеста. Контейнерът, в която е засадено дървото не е необходимо да се мулчира - напротив, мулчирането може да доведе до загниване на корените. Тези растения предпочитат да бъдат засадени в смес от равни части пясък, торф и дървесна кора (или перлит). Дренажните отвори на контейнера е добре да бъдат покрити с камъчета, за да се предотврати загубата на почва. При засаждане или преместване в по-голям съд, осигурете около ¼ от вместимостта на саксията за развитие на корените. Едва след това поставете дървото, като разредите гъстите корени. Поливането е добре да става веднъж седмично. Оставете горния почвен слой да засъхне между поливанията..
Цитрусовите дървета се нуждаят от добри торове. Това е една от "тайните" за успеха на тяхното отглеждане. Препоръчват се торовете за плодни дървета. Цитрусите предпочитат азотните торове. Добре е торенето да става веднъж месечно.
Необичайно е ако дървото цъфти, а не дава плодове. Възможно е дървото да се поникнало от семка. Ако все пак е давало плодове и е престанало - този проблем може да се преодолее с втората „тайна" за отглеждане на цитруси - кръстосаното опрашване на цветовете. Отделното дърво може да е неспособно да се опраши. Има дървета, които могат да се опрашат само чрез насекоми. Ако си набавите две цитрусови дървета, за предпочитане от различни сортове, може би ще разрешите проблема. Не забравяйте да ги оставите на открито, за да могат пчелите да си свършат работата. Ако намесата на пчелите е невъзможна, просто опрашете цитрусовите цветове чрез подходяща малка четчица. Успехът ви е ще бъде по-сигурен, когато имате повече от едно цитрусово дърво за реализиране на кръстосаното опрашване.
Ако дървото е отгледано от семка и не дава плод - това е различен проблем. За достигане на плододаваща зрелост едно цитрусово дърво трябва да бъде на 15 години. Възможно е семката да е от хибриден плод, която да даде живот на доста атрактивно дърво с цветове, но уви то никога няма да плододава.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Лозата се пръска и когато цъфти

Лозите цъфтят до около средата на юни, тази година обаче закъсня най-малко с двадесетина дена. В същото време паднаха обилни и продължителни дъждове. Зарази плъзнаха навсякъде из лозята. Не са малко...

Засадете френско грозде на мястото на фасула

Най-подходящи за отглеждането на френските грозда са някои планински и полупланински полета, където падат повече дъждове. При валежи под 700 мм растенията трябва да се засаждат, ако има възможност за ...

Корените на лозата също се режат

Ако преди година-две сте си засадили лози, през август трябва да изрежете росните корени. Разкрийте купчинките и лозичките до 2/3 от дължината им и с ножиците или с остро ножче изрежете всички корени,...

Запознайте се със секуринегата

Секуринегата (Securinega) принадлежи към сем. Млечкови (Euphorbiaceae). Среща се в Далечния изток на Русия – край Японско море и по бреговете на р. Амур. Отглежда се сравнително рядко. У нас може да с...

Начало