Градина » Как да ускорим поникването на семената

 Как да ускорим поникването на семената

Трудно може да разчитате на повече и по-качествена продукция от зеленчуковите култури, ако предварително не сте подготвили семената. Известни са няколко начина да сторите това. Вие ще решите кой от тях да изберете.
Първо трябва да се подберат по-охранени и добре развити семена. Ако ги накиснете, те по-бързо и дружно ще поникнат. Поставете ги в платнена торбичка във вода със стайна температура. Бавно никнещите семена на магданоз, копър, целина, лук, моркови се поставят от 24 до 28 часа във вода, която се сменя през 10 часа. По-бързо никнещите семена на тиквови култури (краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши) се накисват за по-кратко – 12-15 часа. Най-добре след такава обработка семената да се засеят веднага в хубаво обработена почва с добра структура и нормална влажност.
Рътенето също предизвиква по-бързо покълване. Накиснатите семена се поставят във влажна кърпа и се държат при температура 25-30 градуса докато на 5 % от тях се покаже зародишното коренче. Семената се просушават слабо и веднага се засяват.
Появата на кълнове може да се ускори чрез т.нар. дражиране. Семената се покриват със слой от инертни материали, тъй като се добавят макро- и микроелементи и по този начин се регулира и стимулира растежът им, а така също се ускорява появата на кълнове.
Термичната обработка се прави в сушилни и термостати при температура от 30 до 60 градуса за определено време в зависимост от културата. По този начин се увеличават кълняемата енергия и ранозрелостта. Термичната обработка се прави и за да се ограничи преносимостта на вирусите чрез семената. Така например срещу вируса на тютюневата мозайка по доматите семената се оставят за 2 дни при температура 50-52 градуса и след това още един ден при температура 78 градуса.
Ако пък ги накиснете в разтвори на различни химични вещества също ще се ускори дружното им поникване. Семената се оставят за 3 часа в 1 %-ов разтвор на калиев нитрат и на калиев фосфат монобазикум, а после периодично се навлажняват и разбъркват със същия разтвор при температура 24-26 градуса в продължение на 69 часа.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Запознайте се с питахаята

Както показва историята на човечеството: можете да изядете всичко, което отгледате. Кактусите не са изключение. Има и отровни представители на Кактусовите, но тук ще стане дума за ядливите. И така пит...

Лятна резитба на малините

Много са любителите малинари, които посягат към ножицата едва напролет и то толкова, колкото да изрежат изсъхналите леторасти. Може би от страх да не премахнат някой, който ще им даде плод. А може би,...

Имате ли алпийска ягода?

Алпийската ягода е получила широко разпространение сред любителите градинари. Тя плодоноси без прекъсване или на вълни от края на юни до първите студове. Ягодите макар и дребни, са много ароматни и сл...

Ягодите с шарени листа са болни

Ако забележите по листата, дръжките, съцветията и плодовете на ягодите малки, закръглени, тъмночервени петна, значи в градината ви има зараза. Тези признаци говорят за заболяването бели листни петна, ...

Начало