Градина » Как да се грижим за фаленопсиса

 Как да се грижим за фаленопсиса

Фаленопсисите, които се продават по магазините, като правило, могат да растат в един субстрат 1-2 години. Те не трябва да бъдат пресаждани веднага след като са придобити. Стърчащите във всички страни от съда корени - това са т. нар. въздушни корени, с помощта на които растенията улавят влагата и фотосинтезират. Те не трябва да бъдат поставяни обратно в саксията, тъй като можете да навредите на растението. Корените са чупливи и достатъчно лесно се повреждат. Травмираните места не зарастват добре, а тъканите около тях отмират.
При засаждането на фаленопсисите трябва плътно да поставите субстрата в саксията. Ако сте направили това правилно, можете без усилие да вдигнете растението заедно със съда, като го придържате при мястото на кореновата шийка. Ако цветето се движи в саксията, това може да му навреди много: фаленопсисът не може добре да се “прихване” към субстрата, корените му ще се травмират и при растежа бавно цялото растение ще се извади от саксията.
Субстратът трябва да бъде леко влажен, но не трябва да поливате растението в никакъв случай след засаждането - това може да доведе до загниване на корените и гибел на цвета. Първото поливане се прави след 3-4 дни. До това време можете само леко да опръсквате орхидеята с пулверизатор.
1. Растението внимателно се изважда от старата саксия. От пластмасовите съдове корените се отделят сравнително лесно. Ако саксията е от глина, няма как да избегнете повредата на корените.
2. Внимателно почистете сухите корени. Имайте предвид, че растенията, които са загубили голяма част от корените си, трябва да се засадят в мъх сфагнум до възобновяване на кореновата система и след това чак в субстрат.
3. Празнините между корените се запълват със субстрат. Той се поставя плътно, то така че да не се повредят корените.
4. Под всяка празнина парчето кора трябва да се подбира индивидуално, за да може растението в саксията да се разполага плътно.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Пазете листата на сливите от червени петна

Това е една от най-честите болести по сливата. Причинява се от гъбичка (Polystigma rubrum), която се развива в тъканите на листата. Тя причинява появата на петна, дали името на болестта. От начало те ...

Правила за подхранване на ябълките

Нуждите на овощните растения от хранителни вещества са различни не само за отделните видове и сортове, но и в зависимост от възрастта, гъстотата на засаждане, начина на поддържане на почвената повърхн...

Настанете дамското сърце на балкона

От средата на май до втората половина на юни в градините може да видите ажурно храстче с розови цветове с необичайна форма, напомнящи стилизирано изображение на сърце. За това му сходство растението е...

Ако ви потрябва селим

На някой пазар може и да го намерите, но може да си го отгледате в двора. Наричат го още девесил или смил. Листата и корените му се използват като подправка в супи, варива, салати. Плодовете влизат в ...

Начало