Градина » Бира и хризантеми срещу поповите прасета

 Бира и хризантеми срещу поповите прасета

В началото на май поповото прасе си устройва „бърлога" в почвата. Там този опасен вредител си живее доста безгрижно и щастливо. Снася до 500 яйца, от които след две седмици се излюпват „прасенцата".
Борбата с поповото прасе е трудна и невинаги води до задоволителни резултати. През есента на участъците, гъсто населени от този вредител, се изкопават ями с дълбочина 50 см и се напълват с оборски тор. Насекомите, привлечени от топлината, се настаняват в тези ями. Ако с настъпването на студовете торът се разпръсне, вредителите ще загинат.
Поповите прасета се готвят за зимуване рано - от септември до средата на октомври. По това време трябва да се залагат капайте. Поставянето през октомври и по-късно няма никакъв смисъл. В разровените през зимата „късни" ями не може да се намери нито едно попово прасе. Тези вредители обожават пресния тор, особено конския. В началото на май е добре на няколко места в градината да се поставят малки купчинки свежа тор. Насекомите пропълзяват в тях, за да си направят жилище, там снасят яйцата. След 25-30 дни купчинките се преглеждат, възрастните се събират, а яйцата се изгарят. Може да се използват и клонки от многогодишна хризантема. Засаждайки разсада, вкопайте тези клончета около него на дълбочина до 3 см. А ако засаждате растението не в дупка, а в канавка, забодете хризантемите от двете й страни. Поповото прасе няма да се доближи до вашия разсад, защото не обича аромата на хризантемите.
Има и други начини за борба. Вземете например, счукана яйчена черупка и я смесете с прясно растително масло. А после заложете парченца от тази тестообразна смес в прокопаните от поповите прасета тунели. Известно е, че поповите прасета обичат да почиват от обедната жега на сянка, под всякакви намиращи се в градината предмети. Възползвайки се от това, организирайте им допълнително сервизно обслужване. Разчистете една или две площадки, полейте ги с вода, а отгоре поставете парчета гофрирана ламарина или друг подходящ материал. Поповите прасета навярно ще оценят вашите грижи. А на вас ще остане само да залеете проходите им с половин литър разтвор на прах за пране - 4 супени лъжици на 10 литра вода. Едни насекоми ще загинат, а други ще се обидят и ще напуснат вашата градина.
Има още един интересен способ. Напролет сипете в стъклена бутилка 50-100 грама бира. Гърлото запушете с парче марля. След това вкопайте бутилката в земята под ъгъл 45 градуса и я засилете с почвен слой 3-4 см. Поповите прасета бързо ще открият тази „бирария". Гонени от нетърпима жажда, те ще прегризят марлята и ще влязат в бутилката. Но няма да могат да се обърнат, за да излязат навън. След една-две седмици бутилката ще се напълни с подземни любители на пивото.

Любопитно

Оказва се обаче, че освен вреда, от поповите прасета има и полза. В Китай с тяхна помощ успешно лекуват туберкулоза. За целта китайците ловят тези насекоми, сушат ги и след това ги стриват на прах, който смесват със сладък сироп. Няма определена доза. Болните взимат приблизително три чаени лъжици наведнъж заедно с чаша топла вода. Обикновено след два-три дни болният започва да изпитва силен апетит и постепенно оздравява.

Автор: Лили Петрова

Представяме Ви:

Предберитбени грижи за ягодите

През май, някъде по-рано, някъде по-късно, плодовете на ягодите, отглеждания по традиционния начин на открито, започват да зреят. Подготовката за този момент трябва да започне отрано. Първата грижа сл...

Захванете си туя от клонче

Иглолистните растения като туята и лъжекипарисът могат да се размножат чрез резници, които ще произведете сами. По този начин ще спестите много разходи, особено ако се нуждаете от растения за покриван...

Под сянката на ореха засадете брунера

Брунерата е изключително непретенциозно тревисто растение с презимуващо коренище. Коренището е дълго и месесто. Листата образуват розетка. Те са сърцевидни и със заострен връх, фино овласени, особено ...

Капризите на грудковата бегония

Отглеждам бегония тубероза. Има листа, пъпки, листата обаче се свиват, втвърдяват и покафеняват, а пъпките падат. Как мога да спася растенията? Вашата бегония принадлежи към групата на грудковите...

Начало