Градина » Огненият пригор може да унищожи овошките

 Огненият пригор може да унищожи овошките

Огненият пригор е бактериално заболяване и се разпространява много бързо. Само за една вегетация може да порази 60% от дървото. Възможно е и напълно да го унищожи. За първи път болестта е установена у нас през 1990 г. в района на Пловдив. Причинителят - бактерията Erwinia amylovora, напада над 200 вида. Най-чувствителни са крушата, ябълката, мушмулата, глогът , калината и някои декоративни храсти. От крушите по-слабо чувствителни са само сортовете Катя, Президент де Виолен, Магнес, Караманец, Пархър.
Заболяването силно поразява ябълките от сортовете Белфльор, Каселска ренета, Джонатан, Циганка, Златна превъзходна, Тетовка, Айвания, Бял зимен калвил, а слабо чувствителни са Жълт белфльор, Розмарин, Буховица, Беремска розова.
От дюлите силно чувствителни са Асеница и Португалска, а слабо -Триумф и Хемус. Практически устойчиви сортове на болестта все още няма!

Болните дръвчета са като опожарени
Бактерията се запазва в заразените тъкани на ствола и клоните. Болестта се разпространява бързо в топло дъждовно време с бактериалната течност, изтичаща от заразените места и пренасяна от пчели, листни въшки, вятър, градушка, птици, резитби, облагородяване. Пренася се и чрез заразен посадъчен материал, машини, опаковки и други. Може да се развива в проводящата система на видимо здрави ябълки и круши. През пролетта се наблюдава внезапно увяхване и покафеняване, а по-късно и почерняване на цветовете. Леторастите се извиват като овчарска гега. Болните листа потъмняват по краищата, завиват се на фуния, почерняват при крушата, стават червено-кафяви при ябълката и дюлята и остават на дървото. Плодовете изсъхват. Нападнатите дървета изглеждат като опожарени. По кората се появяват кехлибарено оцветени капчици бактериална течност, стичаща се на струйки. В повечето случаи кората се оцветява в пурпурно червено.

Изгорете заразените клони
Заразените дървета с огнен пригор незабавно да се изкоренят. Частично нападнатите клони трябва да се изрежат до здрава тъкан - на 50-70 см под границата между болната и здравата част. Всички отрязани клони да се изгорят. Запомнете - първо режете здравите дръвчета, а след това - болните. Направените рани (отрязаните места) да се замажат с варов разтвор или блажна боя.
Инструментите обеззаразявайте с формалин или спирт за горене в съотношение 3:1 с вода. Засаждайте само здрави фиданки. Не пропускайте късното зимно пръскане с 2% бордолезов разтвор. През вегетацията пръскайте с 1% бордолезов разтвор и препарати, съдържащи мед.

Автор: проф.Йорданка Станчева

Представяме Ви:

Тютюн замества отровните препарати

Тютюнът е един от надеждните помощници в биологичната растителна защита за градинарите, защото може се използва като заместител на химични препарати. Той съдържа никотин, който е силна отрова. В расти...

Колтуците се махат, докато са малки

Със сигурност сте забелязали, че след като доматите се вкоренят, по централното стъбло и разклоненията в пазвите на листата израстват странични леторасти (колтуци). Те също се хранят и това не влияе...

Защо окапват цветовете на китайската роза?

Отглеждана при подходящи условия на открито, китайската роза цъфти през цялото лято. Тя се нуждае от ярка светлина, добро огряване от слънцето, умерена въздушна влажност и постоянно влажна почва. Не п...

Ранен алабаш преди засаждане

Ранният алабаш, който се засели през есента, се разсажда в края на март, след като са преминали трайните застудявания. Преди да разсадите зеленчука, трябва да го закалите. Внимавайте обаче да не го пр...

Начало