Градина » Напръскайте крушите срещу струпясване

 Напръскайте крушите срещу струпясване

Струпясването е много разпространена болест по крушите и ябълките и има голямо стопанско значение. Причинява се от гъбата Venturia pirina (за крушата) Venturia inaequalis (за ябълката).
Струпясването напада листата, листните дръжки, цветовете, плодовете и младите клонки. През пролетта по листата, по-често по долната страна, се образуват тъмно масленозелени до черни, закръглени петна. Нападнатите млади листа остават по-дребни и се нагърчавт. Силно засегнатите листа пожълтяват, засъхват и опадат. Петна се появяват и по цветовете и по младите завръзи, които опадат. По леторастите болестта се проявява като открити раковини. По плодовете повредите са много характерни. Появяват се повърхностни, закръглени, зеленокафяви, спороносни петна, покрити с кожецата на плода, обградени със сив пръстен.
По-късно при нарастването на плодовете тъканите под петната се вкоравяват. Плодовете остават дребни и деформирани, а понякога и напукани.
Гъбата презимува в окапалите листа и в раковинита на леторастите. През пролетта тя образува спори, които причиняват първичните заразявания на младите листа и на цветовете. По-късно се образуват летните спори, които се разсейват чрез въздушните течения и след дъжд причиняват масови заразявания. За появата и развитието на струпясването от много голямо значение е влагата. Болестта е особено опасна в районите с висока атмосферна влажност, в години с чести превалявания, в градини разположени в ниски и влажни места, при дървета с гъсти корони. Проявата на болестта зависи и от чувствителността на отглежданите сортове круши.

Къде е спасението?

Редовно провеждайте подходяща резитба. Изрязвайте повредените клонки. Заоравайте изгаряйте окапалите листа. Препоръчва се и пръскане на листата след листопада с 5% карбамид. При условия, благоприятни за развитие на болестта, пръсканията се правят по следната схема: 2 предцъфтежни пръскания – първото във фаза “розов бутон”, второто – в началото на цъфтежа (края на април). Първо и второ следцъфтежно пръскане (края на май-юни). Трето следцъфтежно (юни) при силна проява на болестта. При необходимост се правят още 2 пръскания.
Подходящи препарати са ардент 50 СК – 2 мл, фоликур 250 ЕВ – 4 г, систан 20 ЕВ – 3 мл, скор 250 ЕК – 2 мл, строби ДФ – 2 г, топсин М 70 ВДГ – 12 мл, флинт макс 75 ВГ – 2 г, шавит Ф 72 ВДГ – 20 г. Дадената доза е за 10 литра вода.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Предизвикайте розите да се обсипят с цвят

За да се предизвика втори цъфтеж при розите, е необходимо да се направи лятна резитба. По принцип при тези храстовидни растения чрез резитбата се насочва растежът, формира се храстът, определя се броя...

Цикада може да разболее лозата

Какво е това заболяване, което се появява всяка година по едно и също време - края на юни – началото на юли по отделни лози. Листото от краищата става червено, после цялото почервенява и окапва. Грозд...

Кога и защо семената се дражират

Семената на много зеленчукови култури - моркови, зеле, магданоз, салата, дребноплодни домати са много дребни, грапави или покрити с власинки. Това създава определени трудности при сеитбата. Как наприм...

Особености на лятното присаждане

Като общоприето правило за начало на присаждането се приема времето от средата на юли до края на август. Това обаче води до някои икономически и технически трудности. Първо, площта на питомника стои...

Начало