Градина » Студоустойчивост на овощните растения

 Студоустойчивост на овощните растения

Измръзванията на овощните растения през зимата и особено в началото на пролетта са доста често явление. Това се отразява чувствително на реколтата, а в някои случаи може и напълно да я похабява. Измръзванията най-често засягат плодните пъпки, но понякога измръзват и едногодишните леторасти и известни мрззобойни петна по стъблото и основата на скелетните клони.
Студоустойчивостта е най-висока през периода на дълбокия покой, който при прасковата, кайсията, бадема и джанката обикновенно приключва към средата на януари, а при останалите видове - към началото на суевруари. През този период ябълката, вишнята, сливата, орехът и касисът издържат до минус 29-31 градуса. Крушата, черешата и дървесината на кайсията и бадема измръзват при температура под минус 26 - 27 градуса. Плодните пъпки на кайсията и бадема, а донякъде и на черешата издържат до минус 22 – 24 градуса. Дюлята, малината и къпината измръзват при температура под минус 24 – 25 градуса. От дървесните овощни видове най-чувствителна е прасковата, която измръзва под минус 22 – 24 градуса, а плодните пъпки - под минус 18 – 20 градуса. Ягодата и някои от отглежданите у нас субтропични видове, като смокиня, райска ябълка, нар и др. измръзват при температури дод минус 15 градуса. Снежната покривка от най-малко 10-15 см предпазва ягодата от измръзване.
Измръзванията се получават и при малко по-високи температури, когато те паднат рязко и се задържат по-продължително време. Типичен пример е тази зима у нас, когато температурите паднаха рязко и продължително се задържаха екстремно низки и вероятно ще се очакват измръзвания в някои райони на плодните пъпки на прасковата, черешата, кайсията и други видове и сортове. Известни различия по отношение на студоустойчивостта има и при отделните сортове на даден овощен вид. Получените в по-северните географски райони проявяват по-голяма студоустойчивост. По-ранноцъфтящите сортове при всички видове измръзват по-често. По-често измръзват и не добре запасените през края на лятото и есента, поради засушавания, нарушения на листната маса, претоварване с плодове и др.
Единствената мярка против зимните измръзвания е правилното райониране на овощните растения, като се избират подходящи места за отделните видове, съобразени с тяхната студоустойчивост.
Късните зимни и ранните пролетни измръзвания на пъпките при овощните растения се получават много по-често. Цветните бутони измръзват при температури под минус 4-5 градуса, отворените цветове - под минус 1,5 - 2,5 градуса, а младите завръзи - под минус 1 градуса.
Измръзналите пъпки много лесно могат да се установят като се разрежат надлъжно. Ако централната част е придобила кафеникав цвят, това показва, че е измръзнала, тъй като там се намират най-чувствителните органи - плодникът и тичинките. Понякога измръзват само тези два органа и такива пъпки цъфтят, без да дадат плод. Лично съм наблюдавал такива случаи при прасковата и ягодата.
Пролетните измръзвания са много по-чести при раноцъфтящите видове праскова, кайсия, бадем, джанка и донякъде при черешата, а също така и при по-ранноцъфтящите сортове от всички видове. Против тези измръзвания се провеждат някои мероприятия, като задимяване на овощните градини и праскане на растенията с мъгловидна струя няколко часа преди падане на ниските температури, но резултатите не винаги са задоволителни.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

След градушка, пръскайте със син камък

Летните градушки могат да нанесат непоправими щети на овощните градини. В зависимост от силата на градушката много листа от филизите, леторастите, клончетата с цветове и завръзи могат да бъдат съборен...

Отгледайте си ябълка от семеначе

В купа с компост от семе поникна някаква ябълка. Трябва ли да я облагородявам или тя ще се развие добре и без тази операция? От подобно семеначе можете да формирате каквото ви е удобно. Но е нев...

ПРЪЧКОСВАНЕТО – лесен начин за борба с плевелите

През този период на годината се сее разсадът за основните зеленчукови култури. Някои стопани вече са заредили парниците. Преди основната култура обаче поникват плевелите. Поради това, че поникването и...

Как се размножават клематисите?

Тази изящна лиана е желана красавица за всеки български двор. Природата е сътворила над 250 вида, а човекът ги е кръстосвал така, че е произвел невъобразимо разнообразие от форми. Така например клемат...

Начало