Градина » Клематисът спи под торфено хълмче

 Клематисът спи под торфено хълмче

Клематисът (Clematis) е многогодишна лиана от семейство Лютикови, изключително популярна заради ефектните си цветове и големите възможности, които дава за оформяне на пространството във височина. Цъфтежът е обилен и продължителен, от април при някои сортове до късна есен при други, а цветовете покриват почти всички багри от спектъра с огромно разнообразие на оттенъци. Нюансите се променят в процеса на цъфтене, зависят от времето, почвата, климатичните условия и изложението. Колкото по-висока е температурата на въздуха и по-обилна светлината – толкова по-ярки са цветовете. Съществуват сортове със звездообразни, кръстовидни, дисковидни цветове.

Настанете го на източната страна

За да ви радват клематисите във вашата градина с цялата си красота, трябва да познавате някои техни особености. Те са светлолюбиви растения и най-добре се развиват на слънчеви места, но почвата около корените не бива да се прегрява. Най-добре е растението да се намира на слънце, а основата му – на сянка. За целта може да посадите ниски летни цветя около тях. Не понасят задържане на вода в почвата и преполиване. Силният вятър също пречи на клематисите – чупи и оплита клончетата, поврежда цветовете, влияе зле на развитието на растенията. Най-доброто изложение, което можете да изберете, е източното, а най-неподходящото – северното.
Клематисът се сади през пролетта – в края на април–началото на май, или през ранна есен. Могат да се посадят растения, получени при разделяне на голям храст, двегодишни вкоренени клончета, отводи. За да сте сигурни, че ще се прихване, корените трябва да са здрави, добре развити, дължината им да е не по-малко от 30 см.
След засаждане две-три години растението развива кореновата си система и едва след това започва да цъфти обилно. Ако подберете добре мястото на засаждане, ще му се радвате 20-30 години. Клематисът не се нуждае от особени грижи, необходимо му е подхранване от време на време и подрязване в ранна пролет или през есента.

Пазете го от задържане на вода

Клематисите са сравнително студоустойчиви растения и обикновено при нашите условия зимуват без проблеми. Основната опасност за тях през зимата и през ранна пролет не е студът, а преовлажняването на почвата. При положителни температури през деня и отрицателни нощем образуващият се лед може да повреди корените и стеблото. Ето защо най-важното е да предпазим клематиса от задържане на вода около него. За да го избегнете, насипете около растението една-две кофи сух торф или смес от тор и листовка, така че да се образува хълмче. Създайте условия водата да се оттича добре. През пролетта просто ще изгребете хълмчето.
Важно – насипвайте предпазващите материали само след като почвата е замръзнала на дълбочина 3-5 см, иначе ще навредите на растението повече, отколкото ще помогнете.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Къпини, които издържат на голям студ

У нас се отглеждат само американски сортове къпини. Обикновено издънките измръзват през зимата, когато температурите паднат под минус 18 градуса. От бодилестите най-разпространен е Бойсен. От безбод...

Прогонете косовете с огледала

Голям проблем за гроздовата реколта са косовете. Те могат така да изкълват плодовете, че нито едно зърно да не остане. Ще ви предложим начин, по който можете да ги изгоните от вашите насаждения. Вз...

Как да се грижим за каменоломката

Каменоломката (Saxifraga stolonifera) от семейство Каменоломки (Saxifra-gaceae) е обичано стайно растение, въпреки че не грабва погледа веднага. Българското й име е буквален превод на ботаническото - ...

Заемете се с телените червеи сега

Телени червеи се наричат ларвите на твърдокрилите насекоми от семейство Елатериде, които са известни в различните части на България като „полски ковачи” или „скоклювци”. Те имат продълговато, силно ...

Начало