Градина » Ароматна фрезия цъфти през януари

 Ароматна фрезия цъфти през януари

Фрезията е красивоцъфтящо растение с ароматни цветове. Височината й е от 30 до 60 см. Цветовете са с диаметър до 6 см, с най-разнообразна окраска: бяла, жълта, розова, червена, оранжева, лилава, виолетова и др.
Тя е топлолюбиво растение и благодарение на силния си, нежен, елегантен аромат, цветовете на фрезията се използват в парфюмерията и козметиката.
Цветоносите се съхраняват по-дълго време в срязан вид, а благоухаещите цветове изглеждат красиво в букети.

Цветарите отглеждат фрезията навън, а също така и като декоративно растение в стаята.

При отглеждане на фрезията в дома, цъфтежът им е от края на зимата и самото начало на пролетта, когато няма много ухаещи растения. Навън те цъфтят през лятото.
Луковиците на фрезията се засаждат през октомври в саксии. Дълбочината на засаждане зависи от размера на луковиците, обикновено те се слагат на дълбочина 5-7 см. След засаждане поливате умерено. Използвайте саксии с обем един литър и рохкава, плодородна почва. Задължително сложете на дъното дренаж.
При стайна температура кълновете се появат обикновено след 2 седмици, растат много бързо. Можете да поставите фрезията на остъклен неотопляем балкон. Когато температурата падне под 3 градуса, приберете растението в стаята. Не е нужно допълнително осветяване, ако саксията е поставена на перваза на прозореца.
Тъй като стеблата на младите растения са чупливи, а дълги, то трябва да поставите опори, към които да привържете цветните дръжки.

В стайни условия цветоносите на фрезията се появат през януари.

След като прецъфтят стайните фрезии и изсъхне надземната им част, трябва да изрежете растенията над повърхността на почвата. Изкопаните луковици се просушават и оставят за съхранение в полиетиленов съд, където те се съхраняват при стайна температура до есента. След това цикълът на саксийно отглеждане се повтаря.
Големите майчини луковици на фрезията за периода на растеж дават от 2 до 8 луковички-детки, които са подходящи за вегетативно размножаване и по-нататъшно отглеждане в стайни условия.

Автор: Светла Желязкова

Представяме Ви:

Капризни ли са зеленчуците?

С приключването на годината е време да си направим равносметка за положения труд и средства, за реколтата, която сме получили и да помислим за следващия работен сезон. Производството на зеленчуци не е...

Какви цветя да насадим в северен двор?

Има цветя и храсти, които не предпочитат слънцето, а сянката. Момината сълза (Convallaria majalis) напролет ще я срещнем на сянка под някое дърво или зид. Белите уханни цветове, подобни на звънчета, с...

Настанете лозите на тераси

Ако засадите лозето си на склон, то ще получите равномерни и висококачествени добиви. За съжаление обаче наклоненият терен може да затрудни извършването на ръчните работи. Почвата се свлича, оголват с...

Настойка от лук лекува краставиците

Всичко от лука може да бъде оползотворено. Дори люспите. Не ги изхвърляйте, защото ще ви свърщат хубава работа. Не всички знаят за свойствата на луковите обелки като ефективен тор за растенията. В тях...

Начало