Градина » Миниатюрните рози - практически съвети

 Миниатюрните рози - практически съвети

• Не бързайте да презасаждате купената саксийна роза. Първо я поставете на светло място, засенчено от преките слънчеви лъчи, и я оставете да привикне към условията.
• Ако розата започне да увяхва скоро след покупката, направете й минипарник от целофанов плик. Грижите за розата в това време се заключават в опръскване и умерено поливане.
• Поливайте минирозата само с престояла на стайна температура вода. Полезно е на всяка втора или трета вечер да опръсквате листата на храстчето от долната им страна.
• Преместването (2 седмици след покупката) в свежа почва става много внимателно – розата е чувствителна към механичното повреждане на корените. Не отделяйте от корените й гранулите тор с продължително действие. Презасадете розата в саксия с малко по-голям размер, но главното е – по-голяма дълбочина на засаждане (с 5-7 см) от предишното положение.
• Садете розата само в плодородна почва. Самостоятелно можете да си направите смес от градинска почва, компост и пясък в съотношение 4:4:1. Добавете в субстрата комплексен тор с продължително действие.
• Направете на дъното на саксията дренажен слой с височина 2-3 см от дребни камъчета, керамзит или перлит. Не забравяйте да оставите свободен горния край на саксията на височина 2-3 см за поливане.
• 1 денонощие след засаждането розата се поставя на постоянното й място – добре осветено от слънцето, топло и с приток на свеж въздух.
• Своевременно изрежете увяхналите цветове.
• Оглеждайте редовно долната страна на листата за поява на неприятели.

Автор: Мария Николова

Представяме Ви:

Капризите на ароматния грах

Аромантият грах (Lathyrus odoratus) е катерливо растение с тънко стъбло, което достига до 3-4 м. Произхожда от остров Сицилия и Канарските острови. Отглежда се за озеленяване на градини, кашпи, санд...

Цъфне ли акацията, дошло е време за бамята

Родината на топлолюбивия зеленчук е Африка, при нас идва от Анадола. Въпреки че не е масово разпространена, бамята расте в много зеленчукови градини. Тя е приятна особено като есенна съставка за гювеч...

Ранните тиквички се засяват през януари

За ранно производство на готварски тиквички трябва да подготвите култивационните съоръжения. Този начин на отглеждане е широко разпространен в България. Това позволява да се удължи периодът на консума...

Ягоди в оранжерия – защо не!

У нас са правени много експерименти за отглеждане на ягоди в култивационни съоръжения, но още не са малко любителите, които не се страхуват да опитат. Полиетиленовите оранжерии и тунелчета акумулират ...

Начало