Още рецепти » Растенията и изкуственото осветление

 Растенията и изкуственото осветление

Болшинството растения, виреещи в стайни условия, получават минимално количество слънчева светлина, особено рязко този минимум се усеща през есента и зимата. В такива условия растенията се издължават, клонките стават тънки, листата издребняват, губят привлекателността на окраската си. За изход от тази ситуация може да послужи частично или пълно осветяване на растенията със специална лампа.
Какви са преимуществата на изкуственото осветление? Първо, растенията целогодишно получават нужното количество светлина и второ, имат фиксирано светлинно време. Трето, това позволява да се подбере необходимия спектър и правилно разчетено количество светлина във всеки отделен случай. Погледнато от декоративна гледна точка изкуственото осветление също има своите плюсове. Цветята, държани на перваза, бързо се обръщат към светлината, а когато те се осветяват от лампа, разпределяща равномерно светлинния поток, това не се случва.

Информирайте се за любимците си

Осветеността представлява светлинния поток падащ вертикално върху повърхност от 1 кв.м от осветяваното тяло. Измерва се в луксове. За сравнение, слънчевата осветеност в тропическата гора е 30000 лк, в мрачен ден – 10000 лк, в летен слънчев ден осветеността в близост до прозореца на стаята е около 1000 лк, в мрачно време – два пъти по-малко.
Често в литературата описваща едно или друго растение се обръща внимание на нуждата им от осветеност – силна пряка, ярка разсеяна, умерена, полусянка и т.н. Любителят цветар на практика трудно може да определи как трябва да създаде нужната осветеност на своите цветя. Ето няколко примера за групи растения, които могат да служат като приблизителне ориентир:
- Грудкови (каладиум, кала, арум) – 2000-3500 лк – ярка наситена
- Епифитни и полуепифитни (филодендрон) 1500 –2800 лк – ярка
- Бързорастящи лиани (някои сингониуми, епипренум, алоказия) – 800 –1500 лк – ярка разсеяна или умерена.
- Монстера, някои антуриуми – 500 –1000 лк – умерена
- Аглоанема, спатифилум – 100 – 500 лк – полусянка
- Блатни растения – 50 –100 лк – слаба

Спектрален състав

Видимата “бяла” светлина се състой от всички 7 цветя в спектъра – виолетов, син, небесносин, зелен, жълт, оранжев, червен. Различните цветове на светлината оказват различно въздействие на растенията. Макар за протичане на фотосинтезата да са им необходими всички цветове от спектъра основно предпочитат червената и в малка степен синята светлина.
За това правилно подбрания тип лампа е способна да окаже благотворно влияние на ръста и развитието им.
За изкуствено осветяване на растенията се използват различни типове луминисцентни лампи. Техни преимущества се явяват добро светоотдаване, равномерно осветяване, ниско енергопотребление, достатъчно дълъг срок на работа, относителна пожаробезопасност, невисоката цена.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Островът на Афродита

Кипър не е голям – за 2-3 часа островът може да бъде обходен от единия край до другия. И независимо, че забележителностите му са във всички краища, да се видят изобщо не е сложно. Плажът, където от мо...

Как се отглежда разсад от петунии

За да отгледате разсад, освен семената на избраните от вас сортове, ще ви трябва подходящ съд, в който да ги засеете. Нужни ще са ви някои помощни инструменти, като например дъсчица за притъпкване на ...

Ще си имаме още едно дете!

Появата на второ дете в семейството се изживява трудно от неговото братче или сестриче, особено ако е невръстно. Светът, съставен от „мама, татко и аз", изведнъж се срива напълно, а виновник за т...

Основни правила за резитба на овошките

В зависимост от метеорологичните условия през отделните години и в различните райони, резитба на овощните насаждения се извършва от средата на февруари до края на март. Във всички случаи тя трябва да ...

Начало