Лечебни рецепти » Кога се появяват киселини в стомаха

 Кога се появяват киселини в стомаха

Оплаквания от киселини в стомаха, кисели оригвания, парене зад гръдната кост или повръщане на силно кисели материи се наблюдават както при различни заболявания на храносмилателната система, така и при здрави индивиди.

Кога и как се получава киселинност на стомашния сок?

Това става вследствие раздразване на стомашната жлези и производството на повече солна киселина, една от основните му съставки. Усещане за киселини в стомаха се получава понякога и без наличие на повишена солно-кисела продукция, при нормална стомашна секреция, но наличие на рефлукс на стомашен сок към хранопровода. В тези случаи е нарушена регулацията на моториката на стомаха и хранопровода.
Продукцията на солна киселина зависи от състоянието на стомашната лигавица, нервно-рефлекторни моменти и химически фактори. Това ще рече, че производството й започва още от вида на храната, нейния мирис, дори и от мисълта за нея и продължава под въздействието на химическите съставки на храната при идването й в контакт с лигавицата на стомаха. Различните храни в различна степен стимулират стомашната секреция.

Пазете се от пикантните подправки

Подчертан хиперацидитет (повишена киселинност) предизвикват: пикантните подправки - солени, кисели, лютиви, горчиви, както и силно концентрираните захари - сладка, конфитюри, силно подсладени компоти, чайове и др. Белтъчините умерено потискат солно-киселата секреция, докато мазнините в началото я потискат, а в по-късните часове я засилват.
Ясно е, че киселини в стомаха може да се получат както под въздействието на външни фактори - храна, психоемоционално състояние, така и на вътрешни - състоянието на храносмилателната система - по-конкретно на стомашната лигавица и секреторно-моторната й функция.
Киселини в стомаха се получават най-често при гастрит и при дуоденална язва. Киселини могат да се получат и по рефлекторен път от заболяване на съседни на стомаха органи - жлъчка, панкреас и др. Те могат да се получат и при здрав храносмителен апарат, но с нарушена моторика и рефлукс на стомашен сок в хранопровода - при т. нар. рефлуксна болест. Когато киселините са резултат на функционални нарушения, най-често се явяват от време на време и лесно отзвучават.

Психичните натоварвания задълбочават проблема

Засилват се и зачестяват при психични натоварвания и хранителни грешки. Когато са симптом при хроничните заболявания, каквито са гастритът и язвената болест, те са упорити. Киселините при язвената болест се явяват на гладно, засилват се нощем и намаляват след консумация на подходяща храна. Когато киселините се дължат на злоупотреба с пикантна храна и грешки в храненето или преяждане, те изчезват при нормализиране на храненето.

Как да преодолеем киселините в стомаха?

От голямо значение за успеха при лечение на киселините в стомаха е да се изясни причината за тях: гастрит, язва, рефлуксна болест, преяждане, други хранителни грешки, психо-емоционални моменти. Лечението на основното заболяване включва: хранителен режим и медикаментозна терапия.
Храненето трябва да става редовно, бавно и по малко, като се изключат дразнещите стомашната лигавица храни - пикантни подправки, пържени храни, концентрирани захари, газирани напитки, кафе, алкохол, шоколад. Солта се намалява.
Медикаменти, които неутрализират киселинността са предимно алкални субстанции от порядъка на алмагел, алмалокс, антиацид, улсан и много други. Особено ефективно е ползването на медикаменти, които възпрепятстват образуването на солна киселина като: симетидин, ранитидин, омепразол, улкопрол и др. - те са основни лечебни средства при язвената болест и хиперацидния гастрит. Предписват се от лекар.

Автор: д-р Маргарита Етърска

Представяме Ви:

Биопрогноза за 7-13 май

По – сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат хора с разширени вени. Важно за тях е да активизират двигателния си режим и да използват всяка удобна възможност за да държат краката в п...

Биопрогноза за 19-25 март

По – сериозни проблеми от здравословно естество през периода могат да имат страдащи от хроничен и често повтарящ се синузит. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплаквания от хрема, главоболие...

Клеева тинктура за страдащите от хроничен гастрит

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от хроничен гастрит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти препоръчват неколкократното дневно изпиване, на гладно,...

Ако ръцете ни изтръпват и сърцето ни тежи?

Съпругът ми е на 42 години. От известно време (след прекарано остро респираторно заболяване) има пристъпи с усещане за тежест в гръдния кош, изтръпване на ръцете, пробождане в сърдечната област, висок...

Начало