Лечебни рецепти » Хранителните алергии

 Хранителните алергии

Храната е жизнено необходима за организма, но тя може да причини и болест, да бъде един от многото фактори, водещи до т. нар. алергични заболявания. Алергията е болестна реакция на организма, получаваща се при контакта му с някои вещества от обкръжаващата среда, към които той проявява свръхчувствителност. Веществата, водещи до алергични реакции при даден човек, при болшинството от другите не причиняват никакво заболяване. Реакцията е индивидуална.
Алергизиращият фон на околната среда през последните години значително се повиши. Причина за това е развитието на индустрията и химическата промишленост, които значително нарушават екологичното равновесие. Това оказва влияние и върху хранителните продукти, които все по-често започнаха да причиняват алергични реакции. Получават се както от сурови храни, така и от кулинарно обработени, най-вече при използване на консерванти.

Храни и симптоми

Алергични реакции предизвикват най-често белтъчните храни като мляко и млечни продукти, яйца -предимно белтъка им, месо и месни продукти, особено пикантни такива, и консервирани - риба, раци. Алергизиращи са много от зеленчуците и плодовете, особено често ягодите, както и подправките, оцветителите, консервиращите химически вещества, шоколадът и др. Алергичната реакция се предизвиква от продукта, който се получава при свързване в организма на храната-алерген с образуваното в резултат на него - антитяло.
Хранителната алергия се проявява със симптоми както от храносмилателната система, така и извън нея. Те настъпват най-често бурно, наскоро след приемане на съответната храна. Получават се коремни болки, повръщане, често съпроводени с кожен сърбящ обрив, астма, бронхит, отоци и др. В други случаи реакцията настъпва няколко часа след консумиране на храната. Симптомите са по-слабо изразени и отзвучават за няколко дни. Хранителна алергия може да е причинител и на дълготраещи органи заболявания като хроничен гастрит, колит, ентерит, да предизвиква подуване на корема, кисели уригвания, куркане на червата, рeдуване на запек и диарии.

Лечение

За лечението на хранитените алергии е необходимо отстраняване на храната алерген - изключване от менюто. Когато тя не е известна, се налага поединично изключване на предполагаемата храна за няколко дни и проследяване на ефекта. Самонаблюдението е от съществено значение. При неуспех на този метод се препоръчва тестуване с определени алергени.
Лечението, както и профилактиката на хранителните алергии, налагат хигиена на храненето - избягване на силни и пикантни подправки, чуждестранни такива, както и ползване на екологично чисти продукти, които да се подлагат на по-малка химическа. обработка.

Автор: Д-р Маргарита ЕТЪРСКА - интернист, гастроентеоролог

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 7-13 февруари

През разглеждания от нас период е възможно да зачестят оплакванията от често уриниране, съпроводено от чувство за парене и болка при хора с хроничен и често повтарящ се цистит. От полза в подобни случ...

Биопрогноза 14-20 януари

По – сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от исхемична болест. Това налага сърдечно болните да избягват евентуални по – големи физически и психо – емоционални натоварвани...

Биопрогноза зa 13-19 септември

Ако в началото на седмицата се чувствате психически напрегнати и раздразнителни и имате проблеми със съня, причина за това ваше състояние може да бъде въздействието върху нервната ви система на луната...

Вредят ли заместителите на захарта при диета за отслабване?

Дъщеря ми отслабва до самозабрава и е решила напълно да се откаже от продуктите, съдържащи захар. Сега яде всичко само на основата на захарозаместители. Как да й обясня, че това е вредно? М. Тр. от ...

Начало