Лечебни рецепти » 12 оръжия срещу разширените вени

 12 оръжия срещу разширените вени

Статистиката показва, че симптоми на варикоза (разширени вени) има всяка втора жена. Как да предпазите вените от тази коварна болест и да запазите здрави и красиви краката, а походката лека? Узнайте 12 много важни тайни.

1. Диета срещу варикоза

Променете начина си на хранене.

• Изключете всичко мазно, сладко, тестено – всеки излишен килограм натоварва допълнително венозната система. За да въздъхне тя свободно, се налага да отслабнете.
• Под забрана са месните концентрирани бульони, пача, пушени меса, маринати, консерви (те повишават налягането във вените, а то уврежда техните стени и клапи), а също така алкохол, бира и кафе (не повече от чашка на ден, по-добре с мляко).
• Пийте 1,5-2 л течности на ден (плодови и зеленчукови сокове, чай): ако в организма постъпва малко вода, кръвта става гъста и това затруднява движението й по вените.
• Включете в менюто си продукти богати на витамините Е и С, които придават на вените еластичност – зелен чай, облепиха, грах, фасул, царевица, домати, маруля, зелен лук, яйчен жълтък, дробчета.
• Полезни са плодовите десерти и напитки, съдържащи витамин Р – той не позволява на венозните стени да се разтягат. Богати на витамин Р са шипките, цитрусовите плодове, офиката, орехите и чаят.
• Наблягайте на зеленчуци, плодове, трици – растителните фибри принуждават червата да работят като часовник и предпазват от запек, който повишава налягането във венозната система.

2. Здраве от природата

Набавете си лечебни растения

За укрепване на вените древните лечители съветвали да се пие повече настойка от кускута (кукувича прежда) със суроватка от прясно сирене. А българските знахари препоръчват напитка от индийско орехче. Едно индийско орехче се смила в кафемелачка, 1 ч. л. прах се залива с 200 мл вряла вода, подслажда се с 1 ч. л. мед, разбърква се и се пие по половин чаша 2 пъти на ден – сутрин и вечер.

3. Дренажни упражнения

За да се забави образуването на разширени вени, трябва да се използва всяка свободна минута за упражнения.

Най-лесният начин да разтоварите вените е да вдигнете краката на стол, ниска мека табуретка, или на дивана, като подложите възглавница. Всъщност, има още по-ефикасно упражнение – да застанете на четири крака. Според специалистите, позата на лакти и колена (гърдите по-ниско от бедрата) засилва отока на застоялата в краката кръв повече, отколкото упражнението по гръб с повдигнати крака. А най-силен антиварикозен ефект дава плуването с плавници по корем и изпънати крака, и пластмасова дъска в изпънатите ръце.

4. Ледено облекчение

Опитайте да „съживите” уморените крака

Обтрийте ги с кубче лед с настойка от мента. Имате свободна минута? Тогава направете ледения масаж според правилата.
• Седнете удобно, поставете краката си на пейка и се наклонете над нея. Не взимайте кубчето лед с пръсти – то бързо се разтопява. Завийте го в памучна кърпа като оставите свободна само работната повърхност. Поглаждайте кожата, сякаш имате в ръка малка ютийка, а не късче лед. Движете го направо (отдолу нагоре), в кръг (по посока на часовниковата стрелка) и после зигзаобразни движения.
• Обработвайте стъпалото, пищяла и бедрото отначало на единия, а после на другия крак. Отделяйте от 2 до 4 минути за всяка зона. Колкото и да обичат вените студа, повече от 5 минути не трябва да ги охлаждате, иначе подкожните съдове ще се свият, което ще сведе до минимум положителния ефект от процедурата.

5. Студен душ

Обливайте краката си с хладка вода 1-2 пъти на ден

Правете го със слаба струя от маркуча (през лятото) или душа (през зимата) в посока от пръстите към петите. След това насочете водната струя нагоре към мускула до вдлъбнатината под коляното, отначало по единия пищял, после по другия, а накрая от пръстите до коляното – последователно и на двата крака.

6. Гимнастика за краката

Повече време стоите прави или сте седнали?

Тогава разтъпчете отеклите крака, като повторите упражнението 15-20 пъти. Изходно положение – изправено, ръцете до тялото. Повдигнете се на пръсти и стъпете обратно на цялото ходило. След това застанете на пети, и накрая стъпвайте от пети на пръсти и обратно.

7. SPA за двата ви крака

Устройте си морски курорт вкъщи

• Ваните с морска сол снемат умората и отока на краката. Налейте топла (38 °С) вода до средата на прасците, разтворете 1-2 с. л. сол и останете в това изкуствено море 5-10 минути. Ако нямате морска сол, вземете обикновена готварска или пригответе отвара от билки.
• Смесете равни части цвят от лайка и листа от живовляк. Залейте 1 с. л. билки с чаша вряла вода в керамичен чайник. След 15 минути прецедете и налейте във водата на ваната.
• Вана за крака може да приготвите и от кори на бяла върба и дъб (1:1).
• Смесете 1 ч. л. плодове от хвойна (те намаляват болката в краката, появяваща се в края на деня) с 2 с. л. мента, риган, цвят и листа от лавандула (свежи или изсушени) – тези билки свалят напрежението в мускулите. Насипете билките в торбичка от плътна тъкан и пуснете в горещата вана. Отпуснете се в топлата вода за 10-15 минути. Болките в краката не отшумяват? Тогава използвайте торбичката с билки вместо компрес.

8. Антиварикозен трикотаж

Носете стягащи чоропогащи за разширени вени

• За съжаление обикновените плътни чоропогащи над 200 DEN не дават нужния резултат. Използвайте лечебен трикотаж, стягащ краката с достатъчна сила. Имайте пред вид: тази сила се измерва в милиметри живачен стълб, а не в DEN.
• Според степента на стягащия ефект тези чоропогащи и клинове се делят на профилактични (10-12 мм ж. ст.) и лечебни (повече от 20 мм ж. ст.). При варикоза на повърхностните вени лекарите предписват І или ІІ степен стягане (20-45 мм ж. ст.), при проблеми с дълбоките вени, вродени заболявания на съдовете, елефантиазис (задебеляване на кожата) – ІІІ или ІV степен (45-60 мм ж. ст.). Тези чоропогащи се надяват сутрин, без да се става от леглото на повдигнати крака: в това положение съдовете запазват форма, която е близка до идеалната.
• Трябва да знаете, че размерът и степента на стягане не се определят на око. Тези параметри се определят от лекар-флеболог след изследване.

9. Удобни обувки

Избирайте правилно обувките и ботушите си

Ако вече имате симптоми на варикоза, за да забавите развитието на болестта, обръщайте особено внимание на обувките. Купувайте ботуши, обувки и домашни чехли с ортопедични стелки. Предпочитайте износените обувки, фиксиращи петата и глезена, на невисок (3-4 см) ток.

10. Антистрес за краката

Дайте воля на емоциите

• Нервното напрежение, както е известно, преминава в мускулно: в резултат на това стегнатите мускули на краката притискат вените и им пречат да изпълняват функцията си. За да може кръвта да се движи по лесно отдолу нагоре по вените, мускулите трябва не просто да се отпуснат, а да преминат в движение: тогава ще заработи така наречената мускулна помпа. Тя се активира от ходенето, а също така и от упражнението „велосипед”.
• Американски специалисти съветват в такива случаи да се изтупва възглавница с краката. Подобно движение снема напрежението в мускулите, затрудняващо кръвообращението във вените. Не е сложно: поставете възглавница в ъгъла на стаята, събуйте се и покажете, на какво сте способни.

11. Програма за защита

Запомнете няколко прости правила

• Не се увличайте по топлите процедури – горещите вани и обтриване, парната баня и сауната: те активират кръвообращението, принуждавайки вените да работят повече. Вените не обичат плажа и солариума – ултравиолетовите лъчи намаляват еластичността на венозните стени.
• Не носете тесни, впити дрехи, тесни обувки: подобна екипировка притиска вените на краката и нарушава циркулацията на кръвта.
• Избягвайте големите физически натоварвания, свързани с футбол, тенис на корт, тежка атлетика, велосипеден спорт.
• Не оставяйте тежки чанти на коленете, не дръжте деца на коленете. Това се отразява зле на вените.

12. Масаж на краката

Правете го преди да застанете под душа

Масажирайте краката с ръце или със специална масажна четка с мека четина. След водните процедури с мека хавлиена кърпа бавно изтривайте краката отдолу нагоре – по посока на венозната кръв. Забележка: ако вените вече са разширени, масажът на краката е противопоказан.

КОМЕНТАР НА СПЕЦИАЛИСТА

Ако по-рано пациентите с варикозна болест в 90% от случаите са подлагаха на хирургично лечение, днес може да се мине и без операция. Един от тези методи на лечение е склеротерапията. В поразената вена се въвежда специално вещество – склерозант, който все едно залепва болната вена и тя просто изчезва. Тъй като при склеротерапията се използват много тънки игли, на практика процедурата е безболезнена и трае само 5-10 минути. Наистина, за пълното възстановяване са нужни няколко процедури (в зависимост от количеството на болните вени). По време на лечението пациентът не променя начина си на живот - той може да работи и даже да спортува.
Съществуват няколко вида склеротерапия: микросклеротерапия, foam-form-склеротерапия и ехосклеротерапия. Последната се използва, когато варикозата е засегнала големите вени, но болестта още не е в напреднал стадий.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Антиалергия Комплекс - за всички видове алергии

Цъфтежът на редица растителни видове създава сериозни здравословни проблеми на хора със спастичен бронхит, дължащ се на алергия към цветния прашец. Важно е в подобни случаи по възможност да се избягва...

Биопрогноза за периода 17-23 март

През периода е възможно да има известно влошаване на здравето при страдащи от хроничен и често повтарящ се цистит. Съществено място в профилактиката и лечението на това заболяване заема ежедневното из...

Биопрогноза за 30 април-6 май

Цъфтежът на редица растителни видове продължава да създава сериозни здравословни проблеми на много от хората с алергия към пчелния прашец. От полза при алергия, независимо от нейния причинител и от не...

Биопрогноза 26 април - 2 май

Прекаляването на празничните трапези с определени храни и напитки може да създаде сериозни проблеми на хора със стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни, обменни, сърдечно-съдови и други заболявания. Това ...

Начало