Градина » Борбата с балура продължава до октомври

 Борбата с балура продължава до октомври

Балурът (Sorghum halepensis) е един от най-опасните, широко разпространени многогодишни плевели у нас. Той е много силен конкурент на културните растения. Развива мощни стъбла, за формирането на които извлича от почвата големи количества вода и хранителни вещества. .
Балурът е коренищен, топлолюбив и светлолюбив вид. Образува подземни, начленени коренища с дебели междувъзлия. Във възлите се образуват вегетативни пъпки. На леки почви основната маса от коренищата се разполага на дълбочина 20-25 см, а на тежки - до 10-20 см. Размножава се вегетативно и със семена. Семената му поникват през май след силно затопляне на почвата. Цъфти от юли до септември. Продължителността на вегетационния му период е от 120 до 150 дни.
В коренищата се натрупват резервни хранителни вещества. В топли и осигурени с влага почви, отрязъци с дължина над 2 см развиват нови растения. От спящите пъпки най-напред се развиват издънки, които първоначално нарастват за сметка на натрупаните хранителни вещества. Корените се образуват 1 до 3 седмици след това.
През вегетацията на зеленчуковите култури за борба срещу балура са регистрирани следните хербициди: ажил 100 ЕК (шогун 100 ЕК) при домати, пипер, лук в доза 15 мл; селект 240 ЕК при домати, фасул, картофи - 8 мл + 16 мл прилепител амиго, акарзин или масло РЗ; селект супер 120 ЕК при фасул, картофи - 16 мл; титус 25 ДФ при домати 0,5 г и при картофи (без сорт Бинте) - 0,4-0,6 г, с прилепител тренд 0,1%; фузилад форте при домати, пипер, картофи - 10-13 мл.
Посочените хербициди се прилагат при височина на балура 10-20 см. Дозите са за площ 100 кв.м.
Хербицидите на база квизалофоп-П-етил, ажил 100 ЕК и фузилад форте имат карантинен срок 60 дни, а титус 25 ДФ - 30 дни.
След прибиране на предшественика срещу балура успешно може да се използва хербицид на база глифозат. Можете да използвате и агротехнически мерки. Времето след поникването на издънките, преди да са се вкоренили добре, е най-подходящо за унищожаването им. Прилага се методът на изтощаване на коренищата чрез по-дърбока и по-честа обработка на почвата. Използват се оръдия с подрязващи органи. Избягва се използването на дискови оръдия и фрези.
След ранни предшественици и при сухи години добър резултат в борбата срещу балура се получава чрез ранна дълбока оран през горещите летни месеци. В години с по-висока почвена влажност, след прибиране на предшественика, се провежда плитка обработка и след 3-4 седмици, не по-късно от края на август - началото на септември, се прави дълбока оран.
Двадесет дни след поникването пониците от семена на балура започват да развиват коренища, които до есента могат да достигнат 70-80 см дължина. През есента и рано напролет новите поници трябва да се унищожат бързо чрез подходящи почвени обработки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Вземете резници от пеперудената будлея

Будлеята, форзицията или леската, всеки един от тези красивоцъфтящи храсти може да се размножи много лесно чрез вдървесинели резници, които да вземете от тях сега. Това се прави по следния начин: 1....

Кога и как да оберем винените сортовe

От момента на прибиране на гроздето много зависи качеството на виното. Затова е задължително дни преди гроздобера да се проверява натрупването на захарите. Вземат се средни проби на всеки 5-6 дни от о...

Лози с женски цветове се опрашват изкуствено

Има десертни сортове с едри зърна, добри вкусови качества, големи и красиви гроздове, но устройството на цветовете им е непълно. Прашецът е стерилен и не могат да се оплождат. На сортовете лози с...

Как да оформим короната на овошките?

Клонките остават най-здраво прикрепени към ствола и неговия продължител, когато излизат под ъгъл 45 градуса. Ако е по-малък, в мястото на свързването, където се е образувал ъгълът, не се образува дост...

Начало