Градина » Грахът се бере преди да е узрял

 Грахът се бере преди да е узрял
Семената обаче трябва да са изпълнили чушката

Ако сте избрали за градината от ранните сортове грах, които имат вегетационен период 50-60 дни - те вече зреят. Средноранните стават готови за по-дълго време - 62-70 дни.
Така че грах започва да се бере от юни в зависимост от сорта.
Беритбата се извършва в техническа зрелост, когато семената са изпълнили чушката и още не са се втвърдили. Това състояние преминава много бързо, често пъти за няколко дни, особено при сухо и горещо време. Узряването на зърната зависи от бързото намаляване на захарите и разтворените азотни съединения и с увеличаването на нишестето и неразтворените азотни съединения.
Обикновено се правят 3-4 беритби през всеки 2-3 дни. При сортове, чиито чушки зреят едновременно, грахът може да се прибере наведнъж. Растенията се изскубват или окосяват и чушките се обират. От 100 кв. м се получават 80-120 кг зелени бобове. Бере се своевременно, когато бобовете са добре оформени, но зърната не са втвърдени. Трябва да се знае, че техническата зрелост на зърната трае 2-3 дни при ранните и средноранните сортове и 3-5 дни при късните.
Грахът запазва в голяма степен хранителните си качества при консервиране. Количеството на витамин В2 остава същото при замразяване, до 97% от витамин В, се запазва, губи се само 30% от витамин С.
След като го оберете, трябва да го оставите на хладно, при не повече от 2 градуса температура и при висока въздушна влажност - около 90%.
Грахът, който ще слагате в консерви, не бива да е престоял повече от 24 часа. Първо зърната се бланшират 2-3 минути в подсолена кипяща вода. После грахът се охлажда с вода и се пълнят бурканите. Залива се с горещ солен разтвор, който се прави, като на всеки литър вода се поставят 20 г сол. Ако зърната са по-дребни, се стерилизира 70 минути, а едрите - 90 минути.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

През зимата грешките се набиват на очи

През зимата градината се вижда ясно от край до край. Неволно се набиват на очи типичните грешки. Те не могат да се поправят веднага, но ако се знаят, постепенно ще се избягват през годината. Клон...

Къде да засадим черешата

Често ни питате на какви места да засаждате череши. Студените и твърде тежки глинести почви с често преовлажняване, засолените, плитките с плътна глинеста или камениста подпочва не са подходящи за цел...

Хербицидите – как да ги използваме

Основното правило е да се избере такъв хербицид, който е регистриран срещу видовете плевели, преобладаващи в насаждението. При почви с лек механичен състав трябва да се прилагат хербициди, които са по...

Косете моравата според правилата

Косенето влияе стимулиращо върху гъстотата, устойчивостта и дълговечността на тревната площ. Интензивно поддържаните треви не бива да се оставят по-високи от 10 до 12 см. При луксозно поддържаните мас...

Начало