Градина » Ниските фасули са подходящи за това време на годината

 Ниските фасули са подходящи за това време на годината

Ако засеете зелен фасул през юли, ще е готов към средата на септември. Градинарите от райони с по-ранна есен трябва да свършат тая работа в първите дни от месеца, докато там, където есента е продължителна, може да си позволят известно закъснение.
Използвайте мястото, освободено от ранни картофи, краставици, зеле. Ако почвата се е втвърдила поради засушаване, трябва да я полеете и щом поизпръхне, ще я подготвите за сеитба. Прекопайте я на дълбочина около 18 см. След това я наситнете. Ако имате фреза, може направо с нея.
За късен зелен фасул подходящи са нискостъблените сортове (пешаците) - Никос, Чер старозагорски, Пловдив. За 100 кв. м ще трябва 1,2 кг семена.
Подходяща е редовата сеитба. Удобното разстояние между редовете е 50 см. Семената се засяват в реда на разстояние 5-6 см в дълбоки около 5 см браздички. Може да прибегнете и към двуредовата лента. Тогава разстоянието между двата реда е 25 см, между тях се оставят 50 см, а в редовете семената се разполагат малко по-рядко - на 7-8-9 см, т. е. по схемата 50+25X8 см.
След растенията поникнат, внимателно и плитко се окопават. Две седмици по-късно окопайте втори път, като загърляте растенията. Трето окопаване не се налага.
Задължително се полива един път седмично. Най-големи са нуждите на зеления фасул от вода по време на масовия цъфтеж, щом се появят плодовете и когато започнат да нарастват. По време на вегетацията са възможни нападения от миниращи мухи, фасулев зърнояд. Бере се често, през 4-5 дни, така чушките са крехки, с едва оформени воднисти зърна.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Горчивите ядки по ябълката

Горчивите ядки /петна/ са непаразитна болест по ябълката, която у нас се проявява навсякъде, където се отглежда този овощен вид. Повредите по плодовете се наблюдават през периода на узряването им , а ...

От какво се нуждае смокинята

Макар да е типично растение на средиземноморските страни, смокинята става и в българските градини. Разбира се, най-добре се развива в южните ни райони и по Черноморието. България се приема като северн...

Синият мак обича прохладата

Синият или тибетският мак се нарича още меконопсис бетоницифолия (Meconopsis betonicifolia). Родината на това многогодишно растение от семейство Макови са планинските райони на Тибет и Западен Китай, ...

Сейте морковите за зимата

За да имате и през зимата на трапезата пресни моркови, трябва да ги засеете в началото на юни. Така че, ако след ранните култури се освободят площи, може да настаните там моркови. Много добри предшест...

Начало