Градина » Какво не знаем за мушкатото?

 Какво не знаем за мушкатото?

Мушкатото е може би най-отглежданото и обичано цвете. Едва ли ще се намери български дом, в който то да не краси перваза или балкона. Родът Мушкато (Pelargonium) от семейство Здравецови е голям – съдържа около 400 вида, които обитават Южна Африка и Австралия. Между тях има тревисти растения, храсти и сукуленти. Ботаническото име Pelargonium идва от гръцката дума pelagros, която означава щъркел. Това име е дадено на цветето поради приликата на семето с щъркелова глава.
Най-общо мушкатата се делят на три групи, между които няма ясно изразена граница. В първата влизат тези, които могат да растат успешно и в градината, и в помещенията. Във втората влизат отглежданите само като стайни и в третата – листнодекоративните, които се използват заради красивите си листа.
Най-разпространени са обикновеното мушкато (P. zonale), английското мушкато (P. grandiflorum) и сакъзчето (P. peltatum).
Всички мушката се деца на слънцето – силното огряване е необходимо за тяхното добро развитие и за обилния им цъфтеж. Почвата, в която растат успешно, е богата, но добре пропускаща водата и въздуха. През лятото най-добре се чувстват на открит въздух – в градината или на терасата.
През зимата могат да продължат да цъфтят, ако ги наместим на слънчево и топло място. Ако не можем да им предложим такива условия, най-добре е да ги приберем в хладно помещение, в което температурата е около 7-10 градуса, и да намалим поливането, като даваме само толкова вода, че корените да не изсъхнат.
Напролет започваме да поливаме и щом се затопли, „подстригваме”леко цветето. Изрязаните части използваме за размножаване, като ги вкореняваме във вода или направо в саксия. Старото растение прехвърляме в нова почвена смес. Скоро започва бързо нарастване и ако прищипваме връхчетата на клонките, ще получим мушкато с богато разклонена гъста корона. Когато цъфнат, такива растения изглеждат чудно красиви. Грижите за мушкатото се състоят в редовно умерено поливане, без да се допуска застояване на водата, и премахване на прецъфтелите цветове. Подхранването с торове за цъфтящи растения се прави два-три пъти месечно.
Мушкатото е от растенията, които много рядко боледуват и почти не се нападат от вредни насекоми. Понякога се случва да пострадат от гъбичното заболяване „ръжда”. Заразените листа се отстраняват, а цялото растение се пръска с фунгицид.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Хванете си ново мушкато от резник

За да размножите красивото си цъфтящо мушкато, трябва да вземете резници от него през август. Това може да се направи и в ранна пролет, когато правите резитбата на растението. Преди засаждането резниц...

Борбата с балура продължава до октомври

Балурът (Sorghum halepensis) е един от най-опасните, широко разпространени многогодишни плевели у нас. Той е много силен конкурент на културните растения. Развива мощни стъбла, за формирането на коит...

Превърнете храста бегония в дръвче

Хибридните сортове високи бегонии (Begonia elatior hybriden) са известни преди всичко като храстовидни саксийни растения. От тях обаче можете да си направите миниатюрно дръвче. Докато бегонията не се ...

Българската виагра

Растението е познато с няколко имена, наричат го пирински, мурсалски, македонски чай, някъде - и миризлив бурен. Расте на сухи, варовити и каменисти места. Естествени находища има над 2000 м надморска...

Начало