Градина » Еленови рога в кошничка

 Еленови рога в кошничка

Сигурно сте виждали как от малка висяща кошничка стърчат мощни зелени еленови рога. Това е забележителната папрат платицерум (Platycerium) - най-едрата, най-необикновената и най-красивата от папратите. Името й идва от гръцки и означава широки рога.
Платицерумите се отнасят към семейство Папрати (Polypodiaceae) и включват само 7 вида. Всички те растат в горите на Югоизточна Азия и Австралия.
Като стайни растения се отглеждат два епифитни вида - лосорог платицерум (Р. acicorne) и голям платицерум (P.grande).
Както всички папарати, и това растение има два вида листа: стерилни и спороносни. Стерилните растат в долната част, те са плоски, закръглени, подредени керемидообразно. Те образуват нещо като фуния, в която се събират вода и хранителни вещества. От средата на фунията израстват спороносните листа - дълги, нарязани, по тях могат да се забележат зреещите спори. Те са насочени на всички страни и придават на растението неповторим и особено ефектен облик.
Еленовите рога достигат на височина до 25 см, а разперените и увиснали листа са дълги около 50-60 см.
В течение на годината израстват 2-3 нови листа.
Най-добре расте на светло, но не слънчево място. Оптималната температура е 18-20 градуса. Зле се отразяват температури под 15 и над 24 градуса. Преди поливането почвата трябва да е добре изсъхнала. Най-добре е саксията да се потопи за 15 мин в съд с вода, за да може почвата да се напои добре. Веднъж месечно е добре във водата да се разтвори минерален тор.
Платицерумът добре понася стайния въздух, но харесва пулверизирането 1-2 пъти седмично, при което се почистват и листата. Те не бива да се мият с кърпа, тъй като се премахват късите косъмчета, с които са покрити и които помагат на растението да се справи със сухия въздух.
Когато еленовите рога са посадени в саксия или кошничка, добре е да се използва торфена пръст, а когато растат върху коренище, торфът трябва да е смесен с наситнен мъх.
Възрастните растения не се пресаждат, освен в случаите, когато трябва да се смени съдът поради естетически съображения - например от саксия върху корен.
Пожълтелите и изсъхнали стерилни листа не се премахват, а се оставят да падната сами. Пожълтелите спороносни листа обаче се изрязват от основата. Папратите се размножават чрез спори, но това е занимание за специалисти. За размножение на платицерума могат да се използват кореновите издънки, които се появяват понякога.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

За да грейне Коледната звезда

В градината символ на коледната празничност е джелът, а в дома - коледната звезда. Латинското й име Poinsettia pulcherrima означава най-прекрасна и това не е случайно. Оригиналност и привлекателност н...

Не изхвърляйте люспите на лука

Всичко от лука може да бъде оползотворено. Дори люспите. Не ги изхвърляйте, защото ще ви свърщат хубава работа. Не всички знаят за свойствата на луковите обелки като ефективен тор за растенията. В тях...

Растения гонят неприятели

През пролетта, особено ако се случи да е много горещо, по зеленчуковите лехи, ягодите, малините и дръвчетата връхлитат цели пълчища от всевъзможни гъсеници, листни въшки, акари. За ликвидирането им мо...

Лесен начин за размножаване на лимона

Читателят на Вестник за градината - Георги Бойчев споделя свой ефективен и лесен метод за размножаване на лимона. След като сте си избрали сорт плододаващ лимон, рано напролет, щом започне активн...

Начало