Градина » Мана тормози зелките

 Мана тормози зелките

Маната е широко разпространена болест по зелевите култури. При много влажно време и при не особено високи температури тя може да нанесе значителни вреди на зелевите растения. Причинява се от гъбата Onospora parasitica, която напада определен вид зелеви растения.
Болестта се развива върху всички надземни части на растенията, заразата се запазва в семената. При засяване на заразени семена признаците се проявяват още при разсада. По семеделите и листата на младите растения се появяват жълтеникави слабо вдлъбнати петна. По долната страна на петната се развива сиво-белезникав спороносен налеп, който бързо прегаря. Този начин на развитие на болестта е познат като “системна форма”.
При заразяване през вегетацията се развива локалната форма на маната. По листата се забелязват жълтеникави, неправилни или ограничени от неравтурата петна, по долната страна на които се образува белезникав налеп. При силно нападение и висока влажност спороношение се развива и по двете страни на листа. Петната прегарят, разкъсват се и опадат. Болестта се проявява и върху вече оформените зелки. Обвивните листа се покриват с жълтеникави, а по-късно тъмносиви петна. От тях заразата може да премине във вътрешността на зелките. По вътрешните листа се появяват тъмни сухи петна, а може да се развие и мокро гниене.
Болестта продължава да се развива и по време на съхранение на зелките.
При растенията за семе, по цветоносните стъбла и шушулките се образуват некротични петна със спороношение по тях. При ранно нападение семена не се образуват. Семена получени от болни растения са носители на зараза.
Причинителят на маната по зелевите култури се запазва в почвата, в маточните растения и в семената. Разпространението на заразата по време на вегетацията става чрез разнасяне на спорите от водата и вятъра. Заразяването се извършва при наличие на водна капка върху растението при температура 8-12 градуса. Благоприятни условия за развитие на болестта се създават при висока влажност, чести превалявания, поливане чрез дъждуване, температура около 20 градуса.

Борба

Събирайте семена от здрави растения. Обеззаразявайте ги с топла вода при 50 градуса за 20 минути при главестото зеле и 18 минути при цветното. Събирайте и унищожавайте растителните остатъци. При поява на зараза пръскайте разсада и растенията на полето с фунгицидите алиет флаш - 30 г, верита ВГ - 15 г, корсейт РДФ - 25 г, корсейт РВП - 25 г, куадрис 25 СК - 7,5 мл, ридомил голд 68 ВГ - 25 г. Дадената доза е за 10 л вода.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Сега е моментът да си засадите ягоди

Обикновена практика е любителите да засаждат ягодите след листопада, когато и овощните дръвчета. Дотогава не търсят ягодов разсад и производителите, естествено, не го предлагат. Но да се засаждат ягод...

Време е да приберете праза

Към края на октомври и началото на ноември празът пълни пазара. Той е студоустойчиво растение. Слабите студове и сланите не го повреждат, не са опасни и за способността му да се съхранява. Това позвол...

Изсушете си домати за зимата

Сушенето е най-стария метод за съхранение на зеленчуците, осигуряващ апетитни сладко-кисели плодове с интензивен аромат. За разлика от големите температурни амплитуди необходими при консервиране и зам...

Боровинките да гледат на юг

Американската боровинка стана хит сред любителите градинари. Тези, които са пропуснали да си засадят растение през есента след листопада (втората половина на октомври), могат да го направят и сега, в ...

Начало