Градина » Сега се сее зелето, което пълни кацата

 Сега се сее зелето, което пълни кацата

Сега е време за сеитба на късното зеле. Използват се различни сортове. Кьосе 17 е с вкусни зелки, подходящи за кисело зеле, но е много чувствително на мана. Балкан е най-разпространеният у нас сорт за качествено кисело зеле. Устойчив е на мана и на висока температура. Лико-ришко бяло става за киселото зеле, което е с отлични качества и голяма трайност. Енергия F е хибриден сорт, който дава много висок добив - 9000 кг от декар. Пазарджишко подобрено е с виолетово прошарване. Пазарджик 13, Искър, Средец, Син капак, Топаз е червено зеле за салати.
Местните български сортове са с висока родовитост, с едри, плътни, плоскокръгли до кръгли зелки с отлични вкусови и кухненски качества, но са слабо устойчиви на мана. Затова пък са с по-голяма устойчивост на суша в сравнение с европейските сортове. Сега у нас се внедряват някои холандски хибридни сортове за съхраняване в прясно състояние.
Късното зеле се сее на открити лехи, предварително полети, добре наторени с оборски тор, с 4-5 г семена на кв. м. Разсажда се след 30-40 дни - обикновено през втората половина на юли, а реколтата се прибира през октомври-ноември.
При отглеждането на разсада внимавайте да не се нападне от опасните болести и неприятели - мана, сухо стъблено гниене, зелева муха и др., които след засаждането му на постоянно място може да унищожат културата напълно. Необходимо е да се предотврати появата и разпространението им и да се произведе здрав и качествен разсад. Преди засаждането на постоянно място прегледайте и отстранете всички растения, които показват признаци на заболяване.
Изхвърлете и всички недоразвити стръкове.

Савойското е чудесно прясно или сушено

Савойското зеле, известно още като къдраво зеле, започва да се отглежда сравнително отскоро в Западното Средноморие. По-късно се разпространява главно в Западна Европа, особено във Франция. Характерна е мехуронакъдрената повърхност на листата. Те имат тревистозелена или синкаво-зелена, при някои сортове жълтеникава окраска, със слаб восъчен налеп. Образува овални, конусовидни или плоски зелки, по-малки и по-рехави от тези на главестото зеле. Те са богати на витамин С (до 78 мг %). Консумират се пресни или изсушени. Не се използват за приготвяне на кисело зеле и за съхраняване.
Савойското зеле е сравнително влаголюбиво и устойчиво на ниски температури. Отглежда се както главестото зеле. Най-добре вирее върху глинести и торфени почви. Реагира добре на органично торене, на калий, азот и фосфор. Най-добре е да се засажда след бобови култури, картофи, краставици, лук, цвекло или домати. Не трябва да е на същото място, на което са отглеждани зелеви култури по-рано от 5 години.
При различните сортове и хибриди може да получите реколта от юли до октомври.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Борбата с плодовите червеи продължава

Прибирането на реколтата от ябълките и сливите не е повод за успокоение в борбата с ябълковия и сливовия плодов червей. Периодичните пръскания през сезона на вегетацията се прекратяват, но има много в...

Арпаджикът е готов за вадене

В края на юли или началото на август, ако забележите, че лехата, в която отглеждате арпаджик, започва да жълтее, не се страхувайте, че е нападнат от болест. Това показва, че вегетацията на арпаджика ...

Паламидата се готви да завземе градината

Паламидата спада към биологичната група на кореновоиздънковите плевели, които са изключително упорити. Те се размножават както със семена, така и чрез спящи пъпки, които се образуват по корените им. Г...

Време е да се погрижите за летните цветя

Макар до лятото да има още много време, не направите ли това през февруари, ще сте закъснели. Преди всичко разделете семената и посадъчния материал по сроковете на засаждане. Най-ранна е клубеновата б...

Начало