Градина » Засадете ранното зеле

 Засадете ранното зеле

Готовият разсад от ранно зеле може да се изнесе на постоянното му място, след като премине опасността от продължително понижение на температурите. Това обикновено е към края на март - началото на април. Избраната за целта парцелка трябва да бъде обработена и наторена още през есента.
Преди разсаждането през пролетта се прави по-плитка обработка. В случай, че през есента не е торено, може да се внесат по около 300 кг угнил оборски тор, 3-4 кг суперфосфат и 1-2 кг калиев тор за 100 кв.м. След това се оформят браздите. Подходяща схема на засаждане за ранните сортове е в рамките на 50-60 см между редовете и 35-40 см между растенията в реда.
Разсадът трябва да бъде закален, добре развит, здрав и непрерасъл. Подбират се растения с мощна коренова система, добре развити 4 до 6 листа и запазен вегетационен връх. Преди засаждането коренчетата са скъсяват с около 1/3 от дължината им, а листата на около 1/3 от височината. За по-добро прихващане, стара практика е коренчетата да се потопят в каша от равни части почва и пресен говежди тор с вода.
Разсажда се със садило, от едната страна на тира, на височина 1/3 от дъното на браздата. Растенията се засаждат до първия същински лист, като се внимава да не се засипе с пръст вегетационния връх. Веднага след това се полива на ръка.
След разсаждането е добре да се внесат подходящи препарати срещу зелевата муха. Това става по време на излитане на мухите, при цъфтежа на вишните и люляка. Пръска се в началото на снасянето на яйцата при 5-10% нападнати растения, с 6-8 снесени яйца на растение.
Няколко дни по-късно се прави първото разрохкване. Премахват се пропадналите растения, като новите се поставят на разстояние 8-10 см в страни от мястото на старото. Ранните сортове обикновено са с по-ниско разположена розетка и загърлянето обикновено е еднократно, 25-30 след разсаждането, след поливане или дъжд.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Сега се оформят главите на карфиола

Цветното зеле образува главичките си през септември, а и през октомври в зависимост от това кога сте засадили растенията. Главите ще станат едри и здрави, ако през този период подхраните лехите, за 10...

Дрян най-лесно се хваща от отвод

Едва ли има някой у нас, който не е свивал дрянови клончета за суровачка. Ценни са и дървесината, и плодовете на това растение. От дренките се правят вкусни компоти, сокове, конфитюри, желета. Освен...

Зелето се засажда в края на май

Сортовете зеле, предназначени за средноранно производство се отличават с по-продължителен вегетационен период, средно от 120 до 180 дни. Отглежда се в открити лехи. Семената се засяват в началото на м...

Студът не плаши фъстъченото дърво

Свежата ядка на шамфъстъка може да се използва за израстване на забележителното нискорастящо дърво. Родът на фъстъченото дърво наброява около 20 вида дървета и храсти с падащи или вечнозелени листа, к...

Начало