Градина » Засейте репички преди доматите

 Засейте репички преди доматите

Репичките имат много къс вегетационен период, стават готови само за 30-35 дни. Затова се отглеждат най-често преди или след основната култура. Възможно е да се засеят през първата половина на февруари или в началото на март. Много е подходящо да се сложат преди ранните домати.
За червените кореноплодчета подходящи са структурните рохкави, влагоемни почви. Добри резултати се получават и при отглеждането им на по-леки песъчливи почви. Тежките глинести не са подходящи, там репичките стават груби и лютиви.
Преди да се обработи почвата, се внасят фосфорни и калиеви торове. После се изорава или обръща на дълбочина 22-25 см при почви с по-лек механичен състав и 25-27 см при по-тежките.
Когато преди основната обработка са внесени фосфорни и калиеви торове, предвидени за доматите, допълнителни количества за репичките не бива да се дават.
На малки площи се правят лехи, широки около метър и с произволна дължина, разстоянието между тях е 50 см.
Препоръчваме ви някои от най-често използваните сортове: Сакса 2; Софийски превъзходни, Червени с бели опашки, Едри червени, Любими и Бисер.
Непосредствено преди сеитбата се тори с амониева селитра - дозата е 60 до 80 г на 10 кв. м. Ако това е пропуснато, може да се подхрани с азотен тор, когато е оформен първият лист.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Жив плет от мирикария

На пръв поглед тези рядко отглеждани у нас растения лесно могат да се вземат за обикновени хвойнови храсти. Докато не цъфнат! Тогава всеки, който има макар и бегли ботанически познания, ще се замисли ...

Не закъснявайте с разсаждането на карфиола

Цветното зеле е взискателно към условията за отглеждане. Най-добре се развива при температура 14-18 градуса от началния растеж до образуване на главите. При настъпване на горещините (28-30 градуса) гл...

Антракноза съсипва зелената салата

Болестта може да се прояви през целия вегетационен сезон, но най-често напада растенията около периода на технологична им зрялост. Причинител на антракнозата по салатата е гъбата Marssonina pannatto...

Защо се извършва колцуване на лозите?

Колцуването при лозата е дейност позната отдавна. Тя се състои в отнемане на един пръстен, широк около 5 мм, от кората на плодната пръчка, зеления летораст или рамото на лозата. С това се спира движен...

Начало