Градина » Юлски грижи за овошките

 Юлски грижи за овошките

Подхранването на семковите и костилкови овощни дървета през юли стимулира развитието на цветни пъпки през следващата година. Разпръсквайте тора в зоната на периферията на короната и извън нея. Добре е да накопаете, а ако почвата е суха и да полеете. От торенето през юли имат полза и плодовете, които наедряват в този период.
Ако се налага да отрежете клон от орехово дърво, най-добре да направите това през юли. Раната обработете с остър нож и намажете с овощарски мехлем. През този месец подпрете отрупаните с плодове клони, за да ги предпазите от счупване.
През летните месеци зреят много плодове. Те обаче не са много трайни. За да ги запазите в добро състояние възможно по-дълго време, трябва да ги берете през хладните часове на денонощието, да не ги излагате на слънце, докато са на полето и да ги транспортирате бързо до мястото за съхранение.
Не бързайте да берете предсрочно през юли праскови, защото ще пострадат вкусът и ароматът им. Оберете ги от дървото, едва когато добият характерния за сорта си цвят. При брането на сливите имайте предвид, че дървесината им е много чуплива.
При пръскане с растителна защитни препарати на овощни дръвчета с подкултура от зеленчуци спазвайте условията за тяхното прилагане. Те са вредни за човешкото здраве и не бива да попадат върху зеленчуковите растения и най-вече върху тези, които са готови за бране. Ако под дърветата има ягоди, които още плододават, покрийте ги с полиетиленово фолио или друг материал преди пръскането.
Поливане на малините при засушаване ще се отрази много благоприятно върху добивите и качеството на плодовете. Това е времето на интензивен растеж на нови издънки, наедряване на плодовете и подготовка на растението за следващата реколта.
Втората половина на юли е времето, когато се прибират плодовете на касиса. Берат се заедно с дръжките, когато кожицата им стане лъскава и вкусът им приятно кисел.
Защитата на овощните дървета продължава и през месец юли. Срещу плодовите червей и гъсениците, които се хранят с листата на овошките използвайте инсектициди. Срещу ръждите и червените листни петна по сливите пръскайте с фунгициди.
След обирането на малините отрежете плододавалите издънки, изнесете ги извън насаждението и ги изгорете. При отрязването не оставяйте пънчета над почвата. Отстранете и слабите пръчки, а едногодишните проредете. Най-добър добив от малини може да получите през следващата година, ако на един линеен метър оставите около 10 млади издънки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Време е да се погрижите за мушкатото

Това толкова обичано цвете също се нуждае от внимание. То цъфти от пролеттта до есента всяка година, ако прекарва зимите в прохладно и светло помещение. Премахнете цветовете! Изрежете цветоноси...

Може ли да се варосват дърветата и през декември?

В доста дворове и вилни места досега не са успели да намажат с варов разтвор стволовете и дебелите клони на овошките. Необходимо е това мероприятие да се извършва периодично. Целта е целогодишно тези ...

Защо листата на доматите пожълтяват

Това се случва при т.нар. бактерийното изсъхване на доматите, което се дължи на бактерията Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis и напада сортове за средно ранно полско производство. Заразява...

Десет златни правила за начинаещия цветар

1. Не заливайте растенията. На корените им е нужна не само вода, но и въздух. Постоянно преувлажнената почва може да унищожи голяма част от цветята ви. Научете се да ги поливате правилно. 2. Осигуре...

Начало